Πετρολίνα ΑΕΚ: Έκλεισε θέση για τον τελικό... για 11η σερί! (Φώτος)

Η ΑΕΚ νίκησε με 88-74 κι έκανε το 3-0 στο Κίτιον απέναντι στον ΑΠΟΕΛ. Έτσι πήρε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του ΟΠΑΠ Basket League. Μάλιστα είναι η 11η σερί σεζόν που θα αγωνιστεί σε τελικό!

Αναμένει πλέον να μάθει τον αντίπαλο της από το άλλο ζευγάρι του ημιτελικού, Ανόρθωση και Κεραυνός. Oι δύο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες αύριο (19:00) και η ομάδα του Στροβόλου προηγείται με 2-0.

Την πρόκριση για την τελική φάση των πλέι-οφ του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Basket League, εξασφάλισε η Πετρολίνα ΑΕΚ, η οποία στην αναμέτρηση που έγινε στο «Κίτιον», κέρδισε τον ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα με 88-74 και έτσι, με σκορ νικών 3-0, σφράγισε την πρόκριση μέσα από το ζευγάρι των θέσεων 1 & 4.

Ήταν ένα συναρπαστικό παιχνίδι ως και τα τελικά χρονικά του σημεία, αλλά στο τέλος η ΑΕΚ άνοιξε τη διαφορά, για να φθάσει στη νίκη, ενώ στο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ είχε προηγηθεί με 43-41.

Κορυφαίος για τη νικήτρια ήταν ο Bishop (14 πόντοι, 6/7 βολές, 4/7 δίποντα, 13 ριμπάουντ).

Αργός ο ρυθμός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, χωρίς να σημειωθεί κάποια σημαντική διακύμανση, αν και το προβάδισμα, άλλαζε κάτοχο και ενώ στο 5`, ο ΑΠΟΕΛ είχε προηγηθεί με 12-10 και λίγο μετά, με 14-11. Ωστόσο η ΑΕΚ «απάντησε» με 8-0 σερί, για να προσπεράσει με 19-14 και αφού στη συνέχεια, κράτησε μιαν σταθερή διαφορά γύρω στο +5, προηγήθηκε στο 10λεπτο με 21-16.

Αν και στην αρχή της 2ης περιόδου η ΑΕΚ προηγήθηκε με 23-16, στη συνέχεια με 6-0 σερί ο ΑΠΟΕΛ, μείωσε σε 23-22 και όσο για τα μετέπειτα χρονικά σημεία, η ΑΕΚ συντηρούσε ένα ελαφρύ προβάδισμα, σε ένα ρυθμό που ήταν αργός.

Στο 15`, το σκορ είχε πάει στο 33-29 πάντα για τη γηπεδούχο.

Όμως στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ, βρίσκοντας αμυντικές κυρίως λύσεις, για να προσπεράσει στο τέλος του ημιχρόνου με 43-41.

Προβάδισμα με +5 για τον ΑΠΟΕΛ στην αρχή της 3ης περιόδου (46-41), αλλά στη συνέχεια η ΑΕΚ, με βελτιωμένη άμυνα, δημιούργησε ένα 8-2 σερί, για να προσπεράσει με 49-48.

Όμως στη συνέχεια ήταν ο ΑΠΟΕΛ που είχε τον πρώτο λόγο, καθώς κατάφερε να αποσπαστεί με διαφορά +7 (59-52) και βέβαια, όσο κυλούσε ο χρόνος, τόσο πιο πολύ ανέβαινε και το ενδιαφέρον.

Ωστόσο στα τελικά χρονικά σημεία της 3ης περιόδου, η ΑΕΚ βρήκε λύσεις και στο 30`, μείωσε στην ελάχιστη τιμή και με το σκορ να φθάνει στο 64-63.

Ξεκίνημα με 6-0 σερί για την ΑΕΚ στην αρχή της 4ης περιόδου και προβάδισμα με 69-64 για τη γηπεδούχο, αλλά βέβαια τίποτα δεν είχε ακόμα κριθεί, καθώς στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ, μείωσε σε 74-72, αλλά στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ, έχασε με 5 φάουλ τον Blackmon και ενώ λίγο μετά, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 81-72.

Κάτι που συνέβη στο 37` και πλέον η ΑΕΚ ήταν κοντά στη νίκη, την οποία τελικά κατέκτησε με τελικό σκορ 88-74.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 41-43,  63-64, 88-74.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Bishop 14, Hollingsworth 22, Brown 16 (1), Παντελή 6, Μαντοβάνης 6, Σιμιτζής 15 (3), Σιζόπουλος 7 (2), Λοϊζίδης, Patton 2.

ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα (Νικόλας Παπαδόπουλος): Blackmon 23 (2), Κοιλαράς, Σολωμού 6, McKinnis 12, Nottage 18 (4), Σοφοκλέους, Γιανναράς 4, Γεωργακούδης, Παπαμιχαήλ 9 (1),  Πυρίλλης, Galloway 2.

AEK- ΑΠΟΕΛ: 88-74

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 4-0, 7-7, 10-12, 14-14, 19-14, 21-16 (Σκορ περιόδου)

Β’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 23-18, 25-22, 29-24, 33-27, 36-31, 39-34, 41-43 (Σκορ περιόδου)