Φούτσαλ Ανδρών: Παράσταση πρωταθλητή από το Πανεπιστήμιο Κύπρου!

Το Πανεπιστήμιο Κύπρου θα είναι φέτος πρωταθλητές στο Πανεπιστημιακό πρωτάθλημα φούτσαλ ανδρών! Οι φουτσαλιστές του Καλλινίκου πέρασαν με εμφαντική εμφάνιση από τη Λεμεσό και τα φούτσαλ στο Λανίτειο κερδίζοντας το Frederick με 5-3 και πλέον τίποτα δεν μπορεί να τους στερήσει τον τίτλο.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Το Πανεπιστήμιο Κύπρου μπήκε στον αγώνα πολύ δυνατά και ήθελε να επιβεβαιώσει από την αρχή την ανωτερότητα του. Μάλιστα, απ’ το πρώτο λεπτό πήραν προβάδισμα στο σκορ με γκολ του Μιχαήλ (1’) κάτι που τους έδωσε και αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια. Στο 10’, το

Πανεπιστήμιο Κύπρου διπλασίασε τα τέρματα του με τον Αντρέου δίνοντας γερό προβάδισμα στην ομάδα του. Το Frederick δεν τα παράτησε. Ως μια μεγάλη ομάδα με σπουδαίους φουτσαλιστές, αντιστάθηκε και βρήκε το γκολ που έψαχνε πριν το ημίχρονο (20’, Τζέρεμι) κάτι που του έδωσε το δικαίωμα για να διεκδικήσει κάτι από τον αγώνα.

Στην επανάληψη, οι μάχες έγιναν πιο σκληρές, οι φουτσαλιστές και των δύο ομάδων έβαλαν ένταση, πάθος και θέαμα δείχνοντας πλούσιο θέαμα σε όσους επέλεξαν να δουν τον αγώνα. Μια εντυπωσιακή στιγμή και άλλο ένα γκολ του Μιχαήλ (30’, 1-3) έγειρε ολοκληρωτικά την πλάστιγγα προς το Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Το Frederick μείωσε ξανά με αυτογκόλ του Τοβλετιάμ (40’), αλλά ο ήρωας του αγώνα, Αντρέας Μιχαήλ σκόραρε και χατ-τρικ και έβαλε υπογραφή σε νίκη – τίτλου για την ομάδα του. Μέχρι το τέλος το Πανεπιστήμιο Κύπρου… τιμώρησε το ρίσκο του Frederick και σκόραρε κι άλλο γκολ με τον Ηρακλέους (48’), ενώ το Frederick σκόραρε το τελευταίο γκολ της αναμέτρησης (49’ Χρυσοστόμου).

Στο τέλος της ημέρας, οι δύο ομάδες πάλεψαν σώμα με σώμα καθ’ όλη τη χρονιά, αλλά το Πανεπιστήμιο Κύπρου είχε το κάτι παραπάνω για να φθάσει στον τίτλο. Οι απονομές και το τρόπαιο του πρωταθλητή θα γίνουν την επόμενη εβδομάδα (24/04, 20:15) στο παιχνίδι ανάμεσα σε Πανεπιστήμιο Κύπρου και Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο.