ΠΑΟΚ: Τα γκολ των αμυντικών κάνουν τη διαφορά και οδηγούν τον Δικέφαλο

Οι επιθετικές επιδόσεις των αμυντικών του έχουν διατηρήσει τον ΠΑΟΚ στη διεκδίκηση του φετινού πρωταθλήματος, με τον πλουραλισμό του στο σκοράρισμα να είναι το μεγάλο του όπλο.

Το γκολ του Ζόαν Σάστρε που έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι με την ΑΕΚ κράτησε ζωντανές τις ελπίδες του για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και ήταν ένα από τα πιο σημαντικά που έχει σκοράρει φέτος η ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Ο ΠΑΟΚ παραμένει διεκδικητής του πρωταθλήματος έχοντας να δώσει 3 ακόμη παιχνίδια μέχρι το τέλος της σεζόν, χάρη στον πλουραλισμό του στην επίθεση, στοιχείο που αναδεικνύεται σε όλη της φετινή αγωνιστική περίοδο με το κοντέρ να έχει φτάσει στα 127 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις.

Σε ότι αφορά πάντως το πρωτάθλημα, για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου είναι πολύ σημαντικά τα γκολ που έδωσαν οι αμυντικοί του που είναι μέχρι στιγμής 12 (10 στην κανονική περίοδο και 2 στα playoffs). Αρκεί μόνο να σκεφτεί κανείς ότι ο Δικέφαλος έχει πάρει 11 γκολ από τους τρεις επιθετικούς κρούσης (Μπράντον, Σαμάτα, Τζίμας).

Γιάννης Μιχαηλίδης 1

Από τις ομάδες που διεκδικούν το πρωτάθλημα μόνο η ΑΕΚ έχει περισσότερα γκολ από τους αμυντικούς της, 13 συνολικά (9 στην κανονική περίοδο και 4 στα playoffs) την ώρα που οι αμυντικοί του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού έχουν σκοράρει 5 τέρματα.

Τα πιο κρίσιμα απέναντι στην ΑΕΚ
Κάθε γκολ που πετυχαίνει μια ομάδα είναι κρίσιμο, ωστόσο μερικά ξεχωρίζουν. Για παράδειγμα, 3 από τα γκολ που πέτυχαν οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ ήρθαν απέναντι στην ΑΕΚ και ήταν όλα καθοριστικά.

Το ένα και μοναδικό γκολ του Τόμας Κεντζιόρα είναι αυτό με το οποίο ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε την ΑΕΚ στην Τούμπα στο 88' και έδωσε βαθμό στην ομάδα του.

Ένα γκολ στα playoffs έχει ο Ράχμαν Μπάμπα και είναι αυτό με το οποίο ο ΠΑΟΚ μείωσε το σκορ σε 2-1 στην "OPAP Arena" που άνοιξε δρόμο για την ισοφάριση στο φινάλε σε 2-2 με τον Οζντόεφ.

Και φυσικά το πιο σπουδαίο όλων, το γκολ του Ζόαν Σάστρε στο πρόσφατο ντέρμπι Δικεφάλων στην Τούμπα που έδωσε 3 βαθμούς στην ομάδα του.

Αν τελικά ο ΠΑΟΚ φτάσει ως το τέρμα της διαδρομής και κατακτήσει το πρωτάθλημα, αυτά τα γκολ που ήρθαν από τα μετόπισθέν του θα αποτελούν τον ακρογωνιαίο λίθο της επιτυχίας του.