Άρης-Πάφος: Διατήρησε το προβάδισμα για την 4η θέση με "Χ" (Φώτος)

Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι που έγινε στη Λεμεσό ανάμεσα στον Άρη και την Πάφο, το αποτέλεσμα έμεινε στο 1-1, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από ένα γκολ μέσα σε διάστημα δύο λεπτών! Οι γηπεδούχοι αν και έμειναν για 8ο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη, κρατάνε το πάνω χέρι για την 4η θέση που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο, αρκεί βέβαια να πάρει το κύπελλο η Ομόνοια και όχι η Πάφος.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

• «Παιχνίδι είναι, θέλει όρια»
  • «Απαγορεύεται η συμμετοχή από ανήλικα πρόσωπα κάτω των 18 ετών».
  • «Η Meridian κατέχει άδεια Κλάσης A και Β από την ΕΑΣ με αριθμούς άδειας A013 και B009

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 25’ με τον Μοντνόρ, όμως δεν πρόλαβαν να το χαρούν οι παίκτες της Ελαφράς Ταξιαρχίας, αφού με την σέντρα της Πάφου, ισοφάρισε με τον Ζάζα (26’).

Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε καλύτερα η Πάφος, ο Άρης ισορρόπησε,είχαν και οι δύο ομάδες καλές στιγμές, όμως το σκορ δεν άλλαξε.

Η "Ελαφρά Ταξιαρχία" πήγε στους 62 βαθμούς και έχει στην τελευταία αγωνιστική την Ανόρθωση στο "Αντώνης Παπαδόπουλος", ενώ η Πάφος που έχει πλέον 61 βαθμούς, υποδέχεται την Ομόνοια.

Το Kerkida.net ήταν στο νέο γήπεδο της Λεμεσού και σας μετέφερε όλα όσα συνέβησαν.

Στο γήπεδο η Γρηγορία Φραντζή, στην περιγραφή του αγώνα ο Αντώνης Κατσαρός.

Έναρξη αγώνα!

-3' Πρώτο σουτ στον αγώνα από τον Σεμέδο, αλλά ήταν πολύ άστοχο.

-4' Νέο σουτ, αυτή την φορά από τον Γκομίς, η μπάλα κοντράρει και φεύγει σε κόρνερ.

-6' Σκοράρει η Πάφος, αλλά το ακυρώνει ο διαιτητής για χέρι του Ζάιρο πριν κάνει την πάσα στον Τάνκοβιτς.

-10' Κίτρινη κάρτα στον πάγκο του Πάφου (στον Τιμόθεο Χριστοφή) για διαμαρτυρίες.

-17' Ο Άρης μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, η Πάφος σταδιακά ισορρόπησε τον αγώνα. Τα τελευταία λεπτά έχουμε παιχνίδι κέντρου.

-20' Ο Τάνκοβιτς είδε εκτός εστίας τον Βανά, προσπάθησε να τον κρεμάσει από το κέντρο του γηπέδου, όμως η μπάλα δεν έφτασε και ο τερματοφύλακας του Άρη μάζεψε εύκολα.

-21' Πρόβλημα με Καζού στον Άρη! Θα γίνει αναγκαστική αλλαγή.

123123

-23' Μπαίνει ο Ουρόσεβιτς στη θέση του Καζού.

321123

-25' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Από κόρνερ της Πάφου, έδιωξε την μπάλα ο Μουσούντα, πήρε την μπάλα από το κέντρο ο Μοντνόρ και αφού απέφυγε με εντυπωσιακό τρόπο τον Μπότσκαι, έφτασε απέναντι από τον Ίβουσιτς που τον πλάσαρε υποδειγματικά για το 1-0!

1717

-26' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Δεν πρόλαβαν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των παικτών του Άρη, με την σέντρα ο Ζάζα έφυγε γρήγορα μπροστά, έκανε μία ωραία ενέργεια στην περιοχή, πλάσαρε εύστοχα τον Βανά Άλβες και ισοφάρισε!

314124124

-33' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Ο Μετά από σέντρα ο Μοντνόρ έκανε κεφαλιά, ο Ίβουσιτς έδιωξε, ο Μοντνόρ προσπάθησε να ξαναμπεί στην φάση, αλλά πρόλαβε και έδιωξε ο Μποτσκάι!

-43' Επικίνδυνη σέντρα του Ζάζα, πρόλαβε ο Βανά και έδιωξε πριν φτάσει η μπάλα σε κάποιον επιθετικό.

-45' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45+1' Ο Μοντνόρ έφυγε γρήγορα προς την περιοχή, ο Κβίντα τον πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

411441144

Έναρξη του Β' ημιχρόνου.

-47' Κίτρινη κάρτα στον Μπρόρσον για κράτημα στον Ζάιρο.

-51' Σουτ του Πέπε, η μπάλα φεύγει πάνω από την εστία του Βανά.

-52' Νέα καλή στιγμή για την Πάφο με τον Μπότσκαϊ να μπαίνει στην περιοχή, να κάνει την προσποίηση, να βρίσκει τον χώρο για το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ, δίπλα από την εστία του Βανά.

-62' Κίτρινη κάρτα στον Σάβο.

-65' Αλλαγή για τον Άρη: Αποχωρεί ο Σάβο που δεν μπορεί να συνεχίσει. Στη θέση του ο Κακόριν.

71177117

-67' Ευκαιρία για τον Άρη με τον Σεμέδο να παίρνει την μπάλα μέσα στην περιοχή, σε πλεονεκτική θέση, να δοκιμάζει να σουτάρει, όμως δεν βρήκε την μπάλα και στην συνέχεια τον έκλεισε η άμυνα της Πάφου που τελικά έδιωξε την μπάλα.

-68' Αμέσως η Πάφος βγήκε στην κόντρα, ο Ζάζα μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, ο Βανά έσωσε με ωραία απόκρουση.

-68' Κίτρινη κάρτα στον Ναμ.

-71' Αλλαγή για την Πάφο: Μπαίνει ο Μπρούνο Φελίπε στη θέση του Ζάζα.

9191912

-75' Ο Τάνκοβιτς βρέθηκε σε καλή θέση, έκανε το σουτ, όμως ήταν άστοχο με την μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία του Βανά.

-77' Αλλαγές για την Πάφο: Μέσα οι Τουμάσι και Κανέ στη θέση των Τάνκοβιτς και Ναμ.

-77' Αλλαγές και για τον Άρη: Έξω Γκομίς και Στρούσκι, Μπράουν και Μαγιαμπέλα στη θέση τους.

-84' Καλή στιγμή για τον Άρη με τον Μοντνόρ να κάνει ωραία πάσα στον Κακόριν που έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ήταν αδύναμο και ο Ίβουσιτς μάζεψε.

-88' Ο Γκολντάρ έπιασε κεφαλιά από καλή θέση, μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

-88' Αλλαγές για την Πάφο: Έξω οι Ζάιρο και Πέπε, στη θέση τους οι Βαλακάρι και Κοντρέρας.

-90' Τέσσερα λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.

-90+3' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Άρη! Ο Σεμέδο βρέθηκε απέναντι από τον Ίβουσιτς, έκανε το πλασέ, όμως ο τερματοφύλακας της Πάφου έκανε μεγάλη απόκρουση!

Τέλος αγώνα!

Άρης: Βανά, Καζού (23' Ουρόσεβιτς), Μουσούντα, Γκομίς (77' Μπράουν), Γιαγκό, Στρούσκι (77' Μαγιαμπέλα), Σάβο (65' Κακόριν), Μπρόρσον, Σζόκε, Μοντνόρ, Σεμέδο.

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μποάκι, Κακόριν, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Λουκουμπάρ, Μάτισικ, Μαγιαμπέλα, Ουρόσεβιτς, Σουμάνσκι.

Πάφος: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Ζάιρο (88' Βαλακάρι), Μπότσκαι, Ρους, Ζάζα (71' Μπρούνο), Τάνκοβιτς (77' Τουμάσι), Ναμ (77' Κανέ), Ντράγκομιρ, Πέπε (88' Κοντρέρας).

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μπρούνο Φελίπε, Κανέ, Δημητρίου, Κοντρέρας, Βαλακάρι, Τουμάσι, Νταλίνια.

ΣΚΟΡΕΡ: 25' Μοντνόρ / 26' Ζάζα
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 47' Μπρόρσον, 62' Σάβο / 68' Ναμ

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης