Απόλλων - Πάφος: Πρόκριση στον τελικό με ΓΚΟΛάρα Τάνκοβιτς στο 90+4!

Με... ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Τάνκοβιτς η Πάφος πήρε την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό του κυπέλλου κόντρα στην Ομόνοια.

Ο Σουηδός επιθετικός της ομάδας του Καρσέδο με ένα εκπληκτικό γκολ στο 90+4 ισοφάρισε σε 1-1 τον Απόλλωνα και σε συνδυασμό τη νίκη με 2-1 στον πρώτο αγώνα πήρε το εισιτήριου του μεγάλου τελικού.

Χαρές και πανηγύρια από τη μια λύπη και απογοήτευση από την άλλη. Ο Απόλλωνας ο οποίος προηγήθηκε με 1-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαγκάλ στο 70' κρατούσε το αποτέλεσμα με το οποίο θα οδηγούσε τον αγώνα στην ημίωρη παράταση. Ωστόσο ο Τάνκοβιτς είχε διαφορετική άποψη αφού στις καθυστερήσεις με ένα κεραυνό έδωσε το εισιτήριο του μεγάλου τελικού στην ομάδα του.

SoftwareCy - Χρειάζεστε website για την επιχείρησή σας; Αν ναι, ζητήστε προσφορά τώρα ή καλέστε μας στο +357 25101002.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στη Λεμεσό με την Γρηγορία Φραντζή και σας μετέφερε όλα όσα έγιναν. Στην περιγραφή του αγώνα ο Κωνσταντίνος Κλαρκ.

Άρχισε η αναμέτρηση.

3' ΔΟΚΑΡΙ για τον Απόλλωνα με τον Μάρκες. Ο Πορτογάλος πήρε την μπάλα από πλάγια θέση (δεξιά) και με όμορφη ατομική ενέργεια πάτησε περιοχή έκανε το φαλτσαριστό πλασέ, με τον Ίβουσιτς να κάνει σπουδαία απόκρουση και στη συνέχεια να έχει για σύμμαχο το κάθετο δοκάρι και ο Σαγκάλ από κοντά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

7' Κόρνερ για τον Απόλλωνα μετά από προσπάθεια του Σάντος.

Απομάκρυναν οι της Πάφου.

ασδδσ

12' Φάουλ σε καλό σημείο για την Πάφο. Λίγο έξω από την περιοχή σε πλάγια θέση Εκτέλεσε ο Πέπε βγαίνει ο Λέουβενμπεργκ και μαζεύει την μπάλα.

13' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Σαγκάλ από δεξιά έκανε την παράλληλη μπαλιά στην μικρή περιοχή και ο Μάρκες προσπάθησε να κάνει την προβολή δεν βρήκε την μπάλα.

(ΣΧΟΛΙΟ) Μπήκε δυνατά ο Απόλλωνας. Είναι η ομάδα που ψάχνει το γκολ για να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα. Πιέζει ψηλά, έχει περισσότερη θέληση και πάθος στις μονομαχίες έφτασε κοντά στο γκολ (δοκάρι Μάρκες στο 3') και γενικά είναι η ομάδα που πατά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

23' Τεράστια ευκαιρία για την Πάφο. Ο Βαλακάρι βρήκε με ωραία μπαλιά τον Ζάιρο ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ απέναντι στον Λέουβενμπεργκ. Ο αρχηγός της Πάφου έχασε την ισορροπία του στην προσπάθεια του να ξεφύγει από τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα και έπεσε στο έδαφος.

ωψωβψ

29' Δυνατό σουτ του Μάρκες έξω από την μεγάλη περιοχή, με διπλή προσπάθεια μαζεύει  την μπάλα ο Ίβουσιτς.

32' Σέντρα στην περιοχή του Λέουβενμπεργκ, κεφαλιά του Ζάιρο, έξω η μπάλα.

(ΣΧΟΛΙΟ) Ανέβασε ρυθμούς η Πάφος. Μετά την μεγάλη ευκαιρία με τον Ζάιρο η ομάδα του Καρσέδο, έχει την κατοχή της μπάλας γίνεται πιο απειλητική για την εστία του Λέουβενμπεργκ και θέλει στις ευκαιρίες της να πετύχει κάποιο γκολ με το οποίο θα έρθει όλο και πιο κοντά στον στόχο της.

40' Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα με τις δυο ομάδες πλέον να προσέχουν περισσότερο τις άμυνες τους.

Δυο λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

Τέλος Α' μέρους.

Άρχισε το β' μέρος.

46' Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες.

53' Κάθετη μπαλιά του Ντράγκομιρ στον Τάνκοβιτς, ωστόσο Εκπολό και Σιέλβικ σε καλύτερη θέση του αποσπούν την μπάλα.

54' Κίτρινη στον Βαλακάρι. Πρώτη στον αγώνα.

55' Ζήτησαν πέναλτι του Απόλλωνα σε μαρκάρισμα τους Ρους πάνω στον Μαλεκκίδη. Υπήρχε επαφή αλλά ο διαιτητής δεν την θεώρησε παράβαση.

σαδδ

60' Σουτ του Βαλακάρι πολύ ψηλά.

61' Αλλαγή για την Πάφο, εκτός ο Βαλακάρι στη θέση του ο Ζάζα.

65' Κίτρινη στον Μπότσκαι

66' Ζήτησαν πέναλτι του Απόλλωνα. Ο Μάρκες πήρε την κεφαλιά με τον Ίβουσιτς να κάνει την έξοδο και να βρίσκει τον Πορτογάλο στο κεφάλι με γροθιά.

Το VAR έστειλε τον διαιτητή στο on field review για να δει την φάση.

Δίνει το πέναλτι ο Daniel Stanislaw για τον Απόλλωνα.

δφσφδσ

70' 1-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαγκάλ. Στη δεξιά πλευρά του Ίβουσιτς η εκτέλεση, μάντεψε σωστά ο κίπερ της Πάφου, αλλά δεν κατάφερε να σταματήσει την πορεία της μπάλας.

Οι γηπεδούχοι ισοφαρίζουν το σκορ του πρώτου αγώνα.

78' Αλλαγή για την Πάφο, εκτός ο Πέπε στη θέση του ο Κοντρέρας.

83' Κεφαλιά του Ζάιρο η μπάλα έξω.

83' Αλλαγές για τον Απόλλωνα. Μέσα οι Φιλιώτης, Μπακένγκα έξω οι Σαγκάλ και Σάντος

87' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Εκτός ο Σπόλιαριτς, στη θέση του ο Πέρετζ.

Έξι λεπτά οι χρόνοι των καθυστερήσεων.

90+4 Ισοφαρίζει σε 1-1 η Πάφος με γκολάρα του Τάνκοβιτς. Από μακρινή απόσταση ο Σουηδός με ένα κεραυνό...που είχε φάλτσα η πορεία της μπάλας νίκησε τον Λέουβενμπεργκ και στέλνει την ομάδα του στον τελικό.

Σκόρ πρόκρισης πλέον για την ομάδα του Καρσέδο στον μεγάλο τελικό.

Τέλος του αγώνα και πρόκριση σε τελικό κυπέλλου για πρώτη φορά στην ιστορία της η Πάφος.

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Σιελβικ, Σάντος (83' Φιλιώτης), Μαλεκκίδης, Σαγκάλ (83' Μπακένγκα), Σπόλιαριτς (87' Πέρετζ), Γιούρσεβιτς, Χάμπος, Νταρίκουα, Μάρκες

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Άδωνη, Πειμπέρνς, Πέρετζ, Ποντικός, Αρτεάν, Κοστάκε, Φιλιώτης Μπακένγκα.

Πάφος: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Ζάιρο, Μπότσκαι, Ρους, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι (61' Ζάζα), Ναμ, Ντράγκομιρ, Πέπε (78' Κοντρέρας)

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μπρούνο, Κανέ, Δημητρίου, Αμπντουσαλάμοφ, Κοντρέρας, Μιχαήλ, Νταλίνια, Ζάζα, Τουμάσι

Παρατηρητής: Τσαγγάρης Μάριος

Την αρθρογραφία των επαναληπτικών αγώνων για την ημιτελική φάση του κυπέλλου, προσφέρει το Inkuana Tattoo Studio